Fulham Cricket Club LOD’s Premiership Win 2007/2008

 Read all about the big win here


Read more »

Junior Cricket Registration & Training Night Season 08/09

JUNIOR CRICKET

Well it is that time of the year again and Junior cricket returns to Fulham with Registration Night at the Club Wednesday, September 10 between 4.30pm and 6.30pm.

REGISTRATION NIGHT AT THE CLUB

Wednesday, September 10 from 4.30pm to 6.30pm

It is important for every junior wanting to play for the club this season to complete a registration form and return to us by Registration Night as we need to know exactly who wants to play for the club so we can structure each team accordingly.

REGISTRATION FEES FOR 2008/2009

This year cost for your children will be in the form of one upfront payment. Fees have been set as follows:

U/11s- $90.00

U/13s – $100.00

U/15s – $110.00

U/17s – $140.00

Payment can be made on on Registration Night. All fees need to be paid to Wendy Adcock by Friday, October 17(prior to the first game)

DIARY DATES

TRAINING

FRIDAY 19/9/08

FRIDAY 26/9/08

FRIDAY 3/10/08 – NO TRAINING (Middle week of School Holidays)

FRIDAY 10/10/08

FRIDAY 17/10/08

TIMES

U/15s – 4.15pm – 6.00pm

U/13s – 4.30pm – 6.00pm

U/11s – 4.30pm – 5.30pm

Training times may alter once when daylight saving starts.

GAMES COMMENCE

SUNDAY 19/10/08 – FIRST GAME FOR U/11s & U/13s

TBA – FIRST GAME FOR U/15s & U/17s

ANY ENQUIRIES TO

Wendy Adcock, Treasurer: M: 0407 831 269 H: 8356 6394

Cheryl Barnett, Junior Coordinator: M: 0419 819 816 H: 8447 1934

Fulham CC 2008 /2009 Senior Gradings

Fulham CC will contest the following Divisions within the Adelaide Turf Association for the 2008/2009 Season

A Grade will play in B1 div against the following teams:

Pooraka

PAOC

Grange

Woodville Rech

Hope Valley

Pembroke

Gepps Cross

Brighton

Reynella

AHOS

Old Scotch

B Grade will play in B2 div against the following teams:

Marion, Reynella, Modbury, Golden Grove, Flinders Park, Woodville South, Flinders Uni, Walkervilee, Unley, Pulteney, Ingle Farm

C Grade will play in LOC div against the following teams:

Woodville South, Woodville Rech, Old Iggies, Hope Valley, Walkerville, Gepps X, Flinders Park, Golden Grove, Rostrevor, Goodwood & Grange